Kulturális örökség, épített érték
A szobor a római katolikus templom mellett található (Pontos helye: Kisköre, Széchenyi út 38.) A szobrot, melyet Varga Gábor szobrász művész készített 2007-ben adták át.
„Ujjait a kornak ütőereire tevé és megérté lüktetéseit, és ezért, egyenesen ezért tartom én őt a legnagyobb magyarnak." írta Kossuth Lajos a Felelet írásában Széchenyiről.
Kiskörén - a Tisza partján, ahol Kossuth mellszobor és Vásárhelyi emlékmű is megtalálható - méltó helyen állítottak Széchenyiről is emlékművet (mellszobrot).
Gróf sárvár-felsővidéki Széchenyi István (Bécs, 1791. szeptember 21. – Döbling, 1860. április 8.) politikus, író, polihisztor, közgazdász, a Batthyány-kormány közlekedési minisztere, a „legnagyobb magyar”, akit Kossuth Lajos, az egyik legnagyobb politikai ellenfele így méltatott: „polgári erényben nagy férfiak, minő például az, kit én, nem gyáva hízelgésből, hanem meggyőződésből, a’ magyarok legnagyobbikának szoktam nevezni”. Eszméi, tevékenysége és hatása által a modern, új Magyarország egyik megteremtője. A magyar politika egyik legkiemelkedőbb és legjelentősebb alakja, akinek nevéhez a magyar gazdaság, a közlekedés, a külpolitika és a sport területén végrehajtott reformok fűződnek. Számos intézmény alapítója és névadója. Széchenyi Béla és Széchenyi Ödön édesapja.
Reformjai között szerepelt a vízi közlekedés korszerűsítése, a Duna és a Tisza hajózhatóvá tétele.
Az 1848 áprilisában megalakuló Batthyány kormányban a közlekedésügyi miniszteri tárcát kapta.
Vásárhelyi tervei szerint - de halála miatt sajnos nélküle - Széchenyi vezetésével és anyagi hozzájárulásával valósult meg a Tisza szabályozása hazánkban.
A mellszobor az idős, gondterhelt, aggódó Széchenyit ábrázolja, aki élete végéig, még Döblingben is az ország fejlődését, felemelkedését tartotta fontosnak.
Forrás:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%A9chenyi_Istv%C3%A1n
https://www.kozterkep.hu/~/26383/Grof_Szechenyi_Istvan_Kiskore_2007.html