Kulturális örökség, épített érték
Az emlékmű a Vásárhelyi Pál Általános Iskola előtt található (Pontos helye: Kisköre, Széchenyi út 42.) A szobrot Király Róbert szobrászművész készítette és 2002. május 24. lett átadva.
Vásárhelyi Pál vízépítő mérnök, az MTA tagja, a Tisza szabályozásának mérnöke, Széchenyi műszaki tanácsadója volt.
A Tisza-parti Kisköre általános iskolája Vásárhelyi nevét viseli. Az iskola épülete előtt áll a kb. 2x3 méteres Vásárhelyi-emlékmű, Király Róbert egri szobrászművész alkotása.
"Vízbe faragtam a követ, a süttői mészkövet" - ezek voltak a szobrász első szavai, amikor az emlékműről faggattam.
A tiszai ember életéből vett életképek, a vízi növény és állatvilág jelenik meg az emlékművön.
A Tisza szabályozásának kemény munkája leolvasható a műről, de a Kiskörei Vízlépcső építésének momentumait is megtalálhatjuk a művész alkotásán, aminek az alapmotívuma a hullámzó Tisza.
Édesapja Vásárhelyi Mátyás evangélikus kántortanító volt, édesanyja Téglásy-Bekk Mária. Az elemi iskolát szülőfalujában, az algimnáziumot Miskolcon fejezte be. Eperjesen filozófiát tanult, és itt döntötte el, hogy mérnök lesz. A pesti tudományegyetem mérnöki karán 1816-ban diplomázott. 1829-ben rábízták a Duna terep- és vízviszonyainak felvételét. 1835-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává, 1838-ban rendes tagjává választották.
1837-ben a legveszélyesebb sziklazátonyok kirobbantásával befejeződött a vaskapui víziút építése a Dunán, amelynek tervezésében és kivitelezésében is oroszlánrésze volt. Tervei alapján elkészült a Fertőt lecsapoló csatorna, amely a Hanságon biztosította a gazdálkodást.
1846-ban a Tisza szabályozásának tervét két változatban is elkészítette, de többre már nem futotta az erejéből, mert április 8-án a Tiszavölgyi Társulat ülésén a pesti Károlyi-palotában szívroham végzett vele. A Tisza szabályozása végül az ő tervei alapján készült el.
Vásárhelyi Pál 1846-ban a Tisza szabályozásának tervét két változatban is elkészítette, de többre már nem futotta az erejéből, mert április 8-án a Tisza-völgyi Társulat ülésén a pesti Károlyi-palotában szívroham végzett vele. A Tisza szabályozása végül az ő tervei alapján készült el.
Vásárhelyi mindenekelőtt a folyó esését akarta megnövelni, lefolyási viszonyait kívánta javítani, amelynek következtében az árvizek levonulásának folyamata felgyorsulna. Ezt elsősorban az óriási kanyarok átvágásával akarta elérni, töltések építésével a folyó két oldalán, amelyek elé erdősávokat kívánt telepíteni, hogy azok a gátakat a hevesebb árhullámok verésétől védje. A megvalósításhoz 101 kanyar levágását tervezték, amely a folyó hosszát majdnem egyharmadára csökkentette.
A Tisza átfogó szabályozása 1846. augusztus 27-én reggel Tiszadob-Szederkény közötti szakasz átvágásával, Széchenyi erőfeszítései és szervezése révén vette kezdetét. Vásárhelyi Pál a tervei végrehajtását már nem érhette meg, mivel azok kezdete előtt szívrohamban elhunyt áprilisban.
Vásárhelyi tervét Széchenyi valósította meg.
Forrás:
https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1s%C3%A1rhelyi_P%C3%A1l_(v%C3%ADz%C3%A9p%C3%ADt%C5%91_m%C3%A9rn%C3%B6k)
https://www.kozterkep.hu/~/26183/Vasarhelyi_Pal_emlekmu_Kiskore_2002.html