Önkéntesek, hulladékgazdálkodási szakemberek és kutatók segítségével mérik fel a PET Kupa szakemberei a műanyagszennyezés gócpontjait a Tisza teljes hosszában, "A Tiszta víz, boldog Tisza" elnevezésű program keretében.
A felvízi országokban a hulladékgazdálkodás fejlesztése, a hulladékbegyűjtés kiterjesztése valamennyi településre oldhatná meg a problémát - vagyis vehetné elejét a Tiszát minden évben elárasztó műanyagszemét újratermelődésének.
A Tisza tavalyi hulladékterhelésének nagyságáról a kiskörei vízlépcsőnél összegyűlt, több mint 10 ezer tonna uszadékból lehet következtetni. Ennek a nagy része ugyan biológiai eredetű, fa, bokor, és egyéb növényzet, azonban egyre növekszik benne a lakossági eredetű hulladék mennyisége is - hívta fel a figyelmet a projektvezető. Kisköre elég messze, több száz folyamkilométerre van a magyar határtól, tehát hatalmas területen rakódhat le hulladék.
- Ez az, amit nehéz felmérni, hogy pontosan hány ezer tonna csomagolóanyag van a folyó felső szakaszain az ártérben. Ezt fogjuk idén feltérképezni, reményeink szerint a folyó mindkét oldalán, a forrástól a dunai torkolatig - mondta a projektvezető az infostart.hu cikke szerint.
Magyar Csilla, Kisköre polgármestere magánemberként is elhivatott a Tisza és a Tisza-tó tisztántartásában, így minden gesztust, cselekedetet üdvözöl, amelyet ehhez lehet kapcsolni.
- Önkéntesek, vízügyesek, közmunkások százai szorgoskodnak évről évre, megfeszített több hónapos munkával azon, hogy amit más országokban, vagy a Tisza felső-magyarországi szakaszán óvatlan emberek elkövetnek a folyó ellen a szemeteléssel, rendbe tegyék. Ez egy sziszifuszi munka, a PET Kupások programja pedig e téren hiánypótló Kisköre számára is, hiszen minden itt ér véget, itt rakódik le nálunk a szemétáradat, ami tarthatatlan. Vizeink ennek ellenére tiszták, a strand és a hallépcső működése biztosított - közölte a program kapcsán Magyar Csilla.